Czy monodiety są skuteczne i bezpieczne?

Autor: Ola Nowak — Kwiecień 26, 2013

Czym jest monodieta?

Monodieta to przy pierwszym skojarzeniu dieta jednoskładnikowa. W rzeczywistości jednak tego typu diet stricte monoproduktowych jest bardzo niewiele. Te z dodatkiem innych substancji działają w oparciu o jeden przewodni produkt lub ich grupę. Monodiety cieszą się ciągle popularnością, szczególnie wśród osób, które pragną bardzo szybko schudnąć, często nie zważając na konsekwencje tak drastycznej i restrykcyjnej diety. Diety działające w oparciu o jedne główny składnik większości osób kojarzą się również z prostotą i niska ceną. Nie ma w nich dobrze zbilansowanych posiłków, je się np. tylko białko.

345dieta.tk

Źródło: www.345dieta.tk

Zanim jednak zdecydujemy się na ten typ diety warto zastanowić się dwukrotnie – ponieważ korzyści z ich stosowania mogą być dużo mniejsze niż późniejsze bolesne skutki dla naszego zdrowia.

Wady monodiety

Podstawowym problemem przy dietach opierających się na jednym, a nawet dwóch czy trzech produktach, jest powstawanie niedoborów składników odżywczych, a w dłuższej perspektywie także efektu jojo, a więc trwałego zwiększenia masy ciała i to w stopniu większym niż zrzucona wskutek monodiety liczba kilogramów. Jedząc np. same owoce lub białko, pozbawia się organizm niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, mikroelementów i witamin. Skutki tych niedoborów nie muszą natomiast być aż tak odległe w czasie – przy stosowaniu diety białkowej, w okolicach czwartego jej dnia pojawia się gorsze samopoczucie, podenerwowanie i ogólne osłabienie organizmu. Dodatkowo przy takich metodach odchudzania, organizm w odruchu obronnym zaczyna spowalniać metabolizm, a także hamuje procesy regeneracji organizmu. Dodatkowo nadmiar białka obciąża bardzo nerki, co może prowadzić do ich poważnych uszkodzeń i niewydolności.

www.nazdrowiesposob.com

Źródło: www.nazdrowiesposob.com

Czy można bezpiecznie stosować monodiety i dlaczego są takie popularne?

Tak, ale tylko maksymalnie przez trzy dni, traktując ją jako kurację oczyszczającą, odprowadzającą nadmiar wody z organizmu, czy też stanowiącą wstęp do właściwej, racjonalnej diety odchudzającej. Popularność diet opartych na jednym składników, które z powodzeniem można nazwać dietami – cud, wynika z kilku aspektów. Przede wszystkim obiecują właśnie cudowne efekty i to w krótkim czasie, a dodatkowo nie wymagają dużych nakładów finansowych, opierając się na produktach sezonowych, a więc tanich. Są proste w stosowaniu, ponieważ ani zakupy, ani przyrządzanie posiłków nie wymaga wiele czasu czy wysiłku. Dają również poczucie, że wszystko musi się udać, a my możemy spożywać nieograniczona ilość danego produktu, a więc schudniemy nie będąc głodnymi.

www.dietagrejpfrutowa.info

Źródło: www.dietagrejpfrutowa.info

Niestety jednak takie obietnice to granie na ludzkich emocjach i uczuciach. Jak wspomniano wcześniej, ograniczenie składników odżywczych może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak chociażby osłabienie, anemia, pogorszenie odporności, a także kłopoty ze snem, osłabienie kości czy skurcze łydek. W wyniku monodiety następuje zbyt gwałtowna redukcja masy ciała, jednak w większości jest to woda. Z psychologicznego punktu widzenia, stosowanie tego typu diety nie prowadzi do zmiany złych nawyków żywieniowych i zmiany trybu życia.

Zamiast cudownych monodiet lepiej jednak stosować dietę racjonalną, która zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a poza tym nauczy prawidłowego sposobu odżywiania.

 

Reklama: