Daktyle – idealna przekąska dla aktywnych

Autor: Redakcja — Sierpień 26, 2015

datesW Polsce nie należą do najpopularniejszych przekąsek, zamiast daktyli wielu z nas decyduje się na różnego rodzaju niezdrowe i tłuste „zapychacze” jak chipsy, paluszki czy słodycze. Dlaczego nie zastąpić ich daktylami, które są nie tylko zdrowsze, ale są również tanie, gdyż kilogram daktyli można kupić już nawet za 7-8 złotych.

Nazwa daktyla pochodzi z Grecji, a w ich języku oznaczała palec, który daktyl nawet przypomina. Co ciekawe, drzewo daktylowca jest pierwszym uprawianym przez człowieka owocem, a działo się to już w czasach prehistorycznych. Niektóre z podań mówią, że biblijnym owocem w Edenie nie było wcale jabłko, lecz właśnie daktyl.

Dlaczego zachęcamy do jedzenia daktyli? Są bardzo słodkie, więc świetnie zastępują słodycze, lecz przy okazji mają zdecydowanie mniej kalorii. Ich wielkim atutem są również wartości odżywcze – są świetnym źródłem potasu, wapniu, cynku, żelaza, miedzi, magnezu oraz manganu, znajdziecie również w nich dużo witamin. Nie mniej istotna z punktu widzenia osób dbających o linię jest duża ilość błonnika pokarmowego, co sprawia, że mimo dużej zawartości cukrów, daktyle mają niski indeks glikemiczny (potrafią obniżyć poziom glukozy we krwi).

Atutem daktyli jest ich duża wartość energetyczna, więc są wprost idealną przekąską okołotreningową. Zjedzone przed treningiem zapewnią nam energię na jego wykonanie, natomiast spożyte po zakończeniu ćwiczeń w bardzo szybkim tempie pozwolą nam uzupełnić wszelkie niedobory.

Podsumowując, daktyl to jedna z najlepszych przekąsek, jakie istnieją na świecie. Są pyszne, mają dużą wartość energetyczną oraz świetne wartości odżywcze – nic tylko wybrać się na zakupy!

Reklama: