Dieta na alergię, czyli 5 pokarmów, które wyeliminują katar

Autor: Marzena Sosnowska — Październik 15, 2014

Pyłki, kurz, paprochy czy inne „fruwające” bakterie mogą powodować u nas podrażnienie gardła, katar i uczucie stale zatkanego nosa. Wszystkie te objawy to nic innego jak alergia, którą powinniśmy leczyć specjalnymi chemikaliami. Jednak czy tylko? Spójrzmy na 5 składników, które poprzez działanie na układ odpornościowy pozwolą nam choć po części wyeliminować drażniące nas objawy alergii.

1. Przyprawy

Wbrew powszechnej opinii, tak naprawdę niewiele przypraw może wywoływać alergie. Większość z nich, m.in.: chrzan, gorczyca czy koper działają jak swego rodzaju naturalne leki, które obkurczają błonę śluzową. Dzięki temu pomagają w pozbycia się uczucia duszności, odblokowując drogi oddechowe.

2. Owoce z witaminą C

Reakcje alergiczne takie jak wysypki i różne wykwity, spowodowane są wydzielaniem się histaminy, która jest wrogiem dla naszej skóry. By nieco załagodzić jej działanie wystarczy sięgać po owoce z witaminą C, która zmniejsza stan zapalny. Ponadto owoce cytrusowe, wzmocnią barierę ochronną praz zmniejszą ryzyko wystąpienia alergii wziewnej. Do diety należy zatem włączyć np. pomarańcze, cytryny, a także typowo polskie produkty: kapustę, zieloną pietruszkę i jabłka.Woman Sneezing

3. Czerwone wino

Choć to alkohol, dość często mówi się o zdrowotnym działaniu wina. Podobnie w tym przypadku: czerwona odmiana tego trunku posiada m.in. bioflawonidy, które stabilizują działanie komórek i dzięki temu przynoszą ulgę w alergii.

4. Orzechy

Osoby, które wiedzą, że powodem uczelnie nie są orzechy powinny natychmiast włączyć je do diety. Produkty te bowiem zawierają dużą ilość magnezu, który rozszerza oskrzela i podobnie jak witamina C, walczy z histaminą.

5. Ryby

Nie od dziś wiadomo, że mięso ryb jest o wiele zdrowsze niż to zwierzęce. Zawiera ono cenne witaminy i minerały, a przede wszystkim kwas omega-3, który m.in. Obniża ciśnienie krwi i działa przeciwzapalnie, co jest ogromną korzyścią dla osób z jakąkolwiek alergią. Ponadto składniki zawarte w rybach działają odpowiednio dla osób walczących z chorobami skóry, a co za tym idzie wszelkimi wysypkami.

Reklama: