Dieta antybakteryjna- dla zdrowia i odchudzania

Autor: Ola Nowak — Lipiec 30, 2013

W jelitach każdego człowieka namnażają się różnego typu bakterie. Jest ich nawet pięćset różnych gatunków i szacuje się, że stanowią aż 1 kilogram masy ludzkiego ciała. Każdy człowiek ma jednak inny zestaw takich bakterii jelitowych, przy czym u osób otyłych aż 35% z nich to szkodliwe beztlenowce Enterobacter. Aby sprawdzić, czy obecność tych mikrobów jest przyczyną otyłości, naukowcy podawali te bakterie w dużych ilościach myszom w posiłkach. W tym samym czasie drugą kontrolną grupę myszy żywiono tłustą dietą i uniemożliwiono im bieganie. Innymi słowy, myszy symulowały styl życia przeciętnego człowieka z Ameryki lub Europy. Okazało się, że myszy, które jadły Enterobacter utyły o wiele szybciej niż grupa kontrolna. Wynika to z tego, że Enterobacter tak potrafi manipulować genami, że organizm jego gospodarza przestaje wydajnie spalać tłuszcz, tylko odkłada go w postaci zapasu w ciele.

jherrera.sites.truman.edu

Źródło: www.jherrera.sites.truman.edu

Nadmiar beztlenowców w jelitach prowadzi do wielu schorzeń, nie tylko do otyłości- m.in. rośnie ryzyko alergii pokarmowych, zapaleń i nowotworów jelita grubego. Lepiej w związku z tym funkcjonuje układ pokarmowy wegetarian, ponieważ ich mikroorganizmy jelitowe to w przeważającej części bakterie pro biotyczne.

Co zatem jeść, aby pozbyć się z organizmu bakterii beztlenowych? Podstawą jest spożywanie błonnika zawierającego niestrawne oligosacharydy. Znajdziemy je w karczochach, cykorii, bananach, czosnku, jęczmieniu, pszenicy, ryżu, soczewicy, soi, cebuli, burakach, pomidorach, szparagach, serwatce. Oligosacharydy wiążą wodę, zwiększając objętość treści jelitowej i są idealną pożywką dla tzw. dobrych bakterii.

Bread with wheat and ears

Źródło: www.iclipart.com

Najlepiej też do każdego posiłku dodawać produkty pełnoziarniste – zawierają bowiem otręby i zarodki zbóż, mikroelementy, witaminy. Poprawiają pracę jelit, przeciwdziałają wzdęciom. A jeśli w codziennym menu brakuje oligosacharydów, można się wspomóc preparatami z apteki, zawierającymi szczepy przyjaznych dla organizmu człowieka bakterii.

Reklama: