Dieta na zdrową wątrobę

Autor: Michał Wrona — Kwiecień 29, 2014

Kłucie w boku, rozpieranie pod żebrami, nudności to częste objawy nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Ten ważny organ pełni ponad 50 funkcji, dlatego nie należy bagatelizować tych symptomów i zacząć działać.

Największymi wrogami wątroby są używki oraz leki. Alkohol, papierosy czy spożywanie dużej ilości farmaceutyków bez recepty, a także niektórych ziół na przykład na przemianę materii mogą jej bardzo zaszkodzić, zwłaszcza w połączeniu. Szkodzą jej też tłuste i obfite posiłki, fast foody, smażone potrawy, słodycze, gorące pieczywo, pikantne potrawy, obecne w żywności pestycydy, metale ciężkie, wirusy oraz bakterie, azotany, azotyny, a także inne zanieczyszczenia chemiczne. Warto więc zwracać uwagę na to co oraz jak się je.

Nie należy się przejadać i najlepiej spożywać 5 lub 6 posiłków dziennie, a ostatni 2-3 godziny przed snem. Dania powinny być lekkie, jak najmniej przetworzone oraz świeżo przygotowane. Unikać należy smażonych potraw. Zastąpić można je gotowanymi na parze, duszonymi albo pieczonymi w folii. Warto spożywać dużo warzyw – 80% gotowanych i 20% surowych. Najbardziej wskazane są zawierające przeciwutleniacze, kwas foliowy i wit. C sałata, marchew, brokuły, buraki. W przypadku owoców dobrze jeść te sezonowe, ale z umiarem oraz przygotowywać z nich musy albo soki. Mięso jest cennym źródłem białka potrzebnym do budowy wątroby. Trzeba jednak wybierać chudy drób, ryby czy cielęcinę. Najlepiej gotować je na parze lub dusić w sosie własnym. Białko można czerpać też z chudego mleka oraz przetworów. Uważać należy z węglowodanami. Nie zaleca się jedzenia więcej niż 40 dag dziennie. Nadmierna ilość cukrów, czyli ponad 7 dag dziennie również nie przyczyni się do polepszenia stanu organu. W diecie nie powinno być tłuszczów zwierzęcych w postaci smalcu, masła czy śmietany. Sól dobrze zastąpić ziołami takimi jak imbir, majeranek lub mięta, które stymulują układ trawienny. Wątrobie należy dostarczać różnorodnych witamin zwłaszcza z grupy B oraz mikroelementów. Dzięki temu poprawi się jej odporność i uchroni przed wieloma schorzeniami.

Reklama: