Dlaczego diety cud nie są skuteczne?

Autor: Ola Nowak — Czerwiec 08, 2015

Coraz więcej ludzi na świecie, w tym także  w Polsce cierpi na otyłość lub przynajmniej ma nadwagę. Dotyczy to także coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Aby wrócić do wymarzonej sylwetki – najlepiej szybko i bezboleśnie – stosujemy różnorakie diety – cudowne sposoby na to by pozbyć się zbędnych kilogramów, które jednak w rzeczywistości zamiast pomóc – szkodzą.

Takie diety-cud najczęściej pojawiają się nagle jako rewelacja, najlepiej z Zachodu, gdzie rzekomo stosują je z powodzeniem największe gwiazdy. Dlatego ludzie chcący schudnąć zaczynają je stosować z nadzieją, że szybko schudną, co oczywiście jest niemożliwe – bo jak zrzucić nadbagaż często odkładany latami, poprzez zastosowanie diety przez okres miesiąca, czy też zażycie jednej pigułki.

iclipart.com

iclipart.com

Cudowne diety zazwyczaj nie dają żadnych efektów, jednak często również szkodzą naszemu organizmowi, jak np. popularna w Polsce przed kilkoma laty dieta wysokobiałkowa, która powodowała chudnięcie, ale z drugiej zakwaszała organizm, przez co mogło dojść do uszkodzeń wątroby czy nerek.

Zatem dieta-cud to droga na skróty, a w zdrowym i skutecznym odchudzaniu takie drogi nie istnieją. Diety cud nie spełniają założonego zadania, ponieważ nadwaga oraz otyłość to oznaki syndromu metabolicznego, czyli problemów z trawieniem na poziomie komórkowym. Takie zaburzenia są wynikiem zaniedbań i złych nawyków kształtowanych latami. Dieta-cud w takiej sytuacji jeszcze bardziej rozreguluje już zaburzony metabolizm. Bezpieczny i trwały spadek wagi musi polegać na wyeliminowaniu przyczyny nadwagi czyli syndromu metabolicznego. W pierwszej kolejności trzeba zmienić zatem nawyki żywieniowe.

Reklama: