Jak jeść zdrowo poza domem?

Autor: Marzena Sosnowska — Maj 19, 2013

Często zdarza się, że jesteśmy zmuszeni żywić się poza domem, co jest najczęściej podyktowane pracą, trybem i szybkim tempem życia. Nawet jeśli zdarza się to okazjonalnie, należy zwracać uwagę na to co jemy.

Żywiąc się poza domem, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość posiłków. Często różnego rodzaju stołówki pracownicze czy restauracje, szczególnie te z tradycyjnym polskim czy chłopskim jadłem oferują bardzo duże porcje serwowanych posiłków. Duża porcja oznacza, że możemy wówczas zjeść więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, w myśl zasady, że skoro zapłaciliśmy za posiłek to należy zjeść wszystko i nie zostawiać nic na talerzu. Jeśli już porcje są duże, należy poprosić obsługę o podanie większej porcji warzyw zamiast np. góry ziemniaków. Psychologię też trzeba wyłączyć i z dużej porcji zjeść tylko tyle, aby zaspokoić głód. Z kolei jedząc w towarzystwie warto spróbować podzielić wielką porcję na dwie mniejsze, jeśli ktoś podobnie jak my uważa porcje za zbyt obfite.

Party Table

Źródło: www.restauracja.pl

Jedząc posiłki poza domem należy pilnować czy zjadamy odpowiednią ilość poszczególnych produktów z piramidy żywieniowej człowieka. Najczęstszą bolączką obiadów niedomowych jest mała ilość warzyw, których powinniśmy spożywać pięć porcji dziennie (licząc łącznie warzywa i owoce). Sprawdzajmy czy zachowujemy zalecaną ilość, uzupełniając niedobór np. zamawiając zupę zamiast drugiego dania lub razem z nim, a do drugiego dania bezwzględnie surówki czy sałatki. Dobrym uzupełnieniem będzie również deser owocowy, sok czy mus owocowy.

www.restauracjafusion.pl

Źródło: www.restauracjafusion.pl

Kontrowersyjne jest spożywanie do posiłków jedzonych poza domem alkoholu – wina czy piwa. Jeśli jest to kolacja w wolnym czasie, a trunki są spożywane z umiarem, oczywiście nie ma przeciwwskazań, jednak jeśli jemy lunch w czasie przerwy obiadowej w pracy – o alkoholu należy zapomnieć. Tolerancja alkoholu każdej osoby dorosłej jest inna i zależy od wielu czynników, jednak zaleca się aby w ciągu doby dorosła kobieta nie piła więcej niż dwa drinki, a mężczyzna – maksymalnie trzy drinki alkoholowe. Do tego należy spożywać inne płyny bez zawartości alkoholu – najlepiej wodę.

www.hotelduet.pl

Źródło: www.hotelduet.pl

 

Reklama: