Jak podkręcić metabolizm?

Autor: Ola Nowak — Czerwiec 07, 2015

Metabolizm to inaczej przemiana materii. Dzięki niej szybciej zużywamy przyjmowane z pożywieniem kalorie, a organizm korzysta z zapasów tłuszczu. Aby metabolizm był skuteczny warto stosować zasady, które pozwolą go nieco podkręcić.

Przede wszystkim należy unikać stresów, ponieważ pod wpływem przewlekłego stresu organizm wydziela hormony – przede wszystkim adrenalinę, która zwiększa czujność oraz poziom energii i pobudza metabolizm. Z kolei kortyzol, po spadku adrenaliny, utrzymuje się na stałym poziomie i wzmaga nasz apetyt, aby uzupełnić powstałe braki energii. Zatem dla osób o stresującej pracy czy dużej nerwowości, wskazane są ćwiczenia relaksacyjne, jak joga.

iclipart.com

iclipart.com

Niezbędne są również zmiany w odżywianiu i wprowadzenie zdrowych nawyków. Przede wszystkim dzień należy zacząć od dużego śniadania, ponieważ to ono przyspiesza metabolizm. Najlepiej zjeść je do maksymalnie czterdziestu minut po przebudzeniu. Warto również używać dużo przypraw – zamiast soli i pieprzu stosować zioła, takie jak estragon, bazylia (znajdziesz ją również na Okazje.info) czy oregano. Zioła pobudzają enzymy trawienne i podwyższają tempo przemiany materii.

Przed śniadaniem można wypić wodę z cytryną, która wspomaga trawienie i naturalnie przyspiesza trawienie, a także pomaga w przypadku zaparć. Ważne są także regularne posiłki – wówczas nasz organizm nie będzie magazynował tłuszczu na wszelki wypadek jeśli przyzwyczai się do regularnych posiłków, najlepiej co 3-4 godziny. Nie trzeba też wcale głodować wieczorem, ale kolację jeść najpóźniej na dwie godziny przed snem. Oczywiście całości dopełni aktywność fizyczna, bo nic tak nie pobudzi przemiany materii jak regularne ćwiczenia.

Reklama: