Jakie produkty przyspieszają przemianę materii?

Autor: Marzena Sosnowska — Czerwiec 03, 2013

Przemiana materii, a dokładnie jej tempo, to sprawa indywidualna dla każdego człowieka. Tylko nieliczni maja to szczęście, że mogą jeść wszystko, bez specjalnych ograniczeń, i dalej cieszyć się szczupłą figurą. Zdecydowana większość ludzi bowiem musi uważać na to co je i kontrolować ilość spożywanego pokarmu, ponieważ ich przemiana materii nie jest wystarczająco szybka. Tzw. dobra przemiana materii to szybkie i bezproblemowe przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Można ją wspomóc spożywając odpowiednie produkty, które pozwolą na poprawę metabolizmu i dadzą uczucie lekkości. Należy tu jednak zaznaczyć, że metabolizm może być spowolniony również w następstwie różnych chorób, jak np. autoimmunologiczna choroba tarczycy Hashimoto. Osobom z tego typu dolegliwościami będzie ciężej zapanować nad swoją przemianą materii i jej poprawą.

kobietamag.pl

Źródło: www.kobietamag.pl

Podstawą w przyspieszaniu przemiany materii jest odpowiednie bilansowanie posiłków, a także nie pomijanie ich w codziennej diecie. Najważniejsze jest śniadanie, które daje energię na cały poranek. Równie ważna jest regularność posiłków i robienie między nimi odpowiednich przerw – najlepiej około trzech godzin między posiłkami. Posiłków w ciągu dnia powinno być kilka mniejszych, co jest dużo korzystniejsze niż np. trzy obfite dania w ciągu dnia. Wówczas organizm ma więcej czasu na spalenie kalorii dostarczonych z pożywieniem i mniej z nich ma okazję przekształcić się w nadprogramowe kilogramy ciała.

Wśród produktów poprawiających przemianę materii najwięcej znajdziemy wśród owoców, warzyw i przypraw. Do tego dochodzą również produkty białkowe, które są trudne w trawieniu i organizm potrzebuje wiele energii by je spalić, a wydatkowanie energii to zbijanie kalorii.

Jakie zatem produkty spożywać, aby pomóc w przyspieszeniu przemiany materii? Jeśli chodzi o metabolizm na poziomie podstawowym, należy pić codziennie szklankę mleka, a także spożywać pieczywo z pełnych ziaren, ryż, makaron, kaszę czy pestki dyni. Również przyprawy mogą być pomocne – najlepiej dodawać do potraw pieprzu i ostrych papryczek – zawierają one bowiem kapsaicyne, która dodatkowo przyspiesza pracę serca. Wśród przypraw korzystne działanie mają również bazylia, imbir, cynamon, oregano czy curry. Z dodatków do potraw warto postawić także na oleje zawierające tłuszcze z grupy omega-3. Nie dość, że sa one korzystne dla organizmu pod katem jego zdrowia, to dodatkowo obniżają w organizmie poziom leptyny, pozwalając w ten sposób na spalenie większej ilości tłuszczu z organizmu. Kwasy omega-3 znajdziemy przede wszystkim w rybach morskich.

girl eating sandwich, big bite

Źródło: www.lurver.com

Na dobrą przemianę materii wpływa również kawa i herbata – filiżanka jednego z tych napojów wypita przed śniadaniem pozwala na przyspieszenie metabolizmu, przy czym zleca się picie herbaty zielonej oraz takiej, która zawiera korę kruszyny lub liście senesu – w dużym stopniu takie rodzaje herbaty usprawniają procesy metaboliczne. Wśród napojów zaleca się również picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej, która oczyszcza organizm na bieżąco, usprawniając zachodzące w nim procesy przemiany materii.
Zwracając uwagę na to co się je i spożywając odpowiednie produkty, możemy poprawić przemianę materii, jednak samo jedzenie potraw nie pomoże, jeśli nie będzie się uprawiało żadnego sportu, ponieważ istnieje zależność – im bardziej siedzący tryb życia, tym wolniejszy metabolizm. Nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię – wystarczy na początek jeśli wysiądziemy z autobusu w drodze do pracy dwa przystanki wcześniej albo zrobimy sobie spacer z pracy do domu, jeśli nie mamy bardzo daleko.

 

Reklama: