Jedz na zdrowie – orzechy, nasiona i pestki

Autor: Ola Nowak — Styczeń 07, 2015

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniego odżywiania, aby mógł prawidłowo funkcjonować Warto sięgać po takie produkty, które dostarczają dużej ilości składników odżywczych, a mało cukru czy tłuszczu. A do tego są idealną przegryzką, gdy chcemy po coś sięgnąć między posiłkami. Taką funkcję mogą z powodzeniem pełnić orzechy, nasiona i pestki.

www.swiatkwiatow.pl

www.swiatkwiatow.pl

Produkty te zawierają dużo białka, dlatego mogą częściowo zastępować nawet mięso. Mogą stanowić doskonały dodatek do deserów, surówek i sałatek, ale także do zup. Włączając do menu te produkty należy mieć na uwadze aby w dotychczasowej diecie zmniejszyć ilość tłuszczu, aby nie zwiększać dziennej kaloryczności diety. Orzechy zawierają dużo przeciwutleniaczy, przy czym najwięcej z nich znajduje się w skórce. Co ciekawe, 30 g orzechów spożywanych przynajmniej pięć razy na tydzień zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Składniki odżywcze zawarte w orzechach, pestkach i nasionach to tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. W orzechach są ich skoncentrowane dawki, a mieszanka trzydziestogramowa orzechów laskowych, włoskich, ziemnych, pistacjowych i migdałów pokrywa siedemdziesiąt procent dziennego zapotrzebowania na nienasycone kwasy tłuszczowe, pięćdziesiąt procent na witaminę E, po osiemnaście procent na magnez i miedź, a trzynaście procent na błonnik. Taka porcja dostarcza przy tym ok. 180 kcal. Orzechy zawierają również kwas foliowy.

Reklama: