Pomocny w odchudzaniu – błonnik

Autor: Ola Nowak — Kwiecień 14, 2015

Otyłość i nadwaga to prawdziwa epidemia współczesnych czasów. Nadmierna masa ciała pociąga za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. Dlatego wciąż poszukiwane są skuteczne metody leczenia otyłości, a jedną z popularniej stosowanych metod jest suplementacja preparatami błonnikowymi oraz bogata w błonnik dieta.

okazje.info.pl

okazje.info.pl

Błonnik to nic innego jak włókna pokarmowe pochodzące z roślin, które w ludzkim organizmie nie podlegają ani trawieniu, ani wchłanianiu, stanowiąc jednak panaceum dla układu pokarmowego. To dzięki błonnikowi mogą prawidłowo funkcjonować nasze jelita, ponieważ wzmaga się ich perystaltyka i omijają nas zaparcia. W mikroflorze jelitowej wzrasta ilość korzystnych bakterii mlekowych i bifidobakterii, a do tego redukcji ulega całkowity cholesterol i jego zła frakcja LDL. Również korzystnie błonnik wpływa na metabolizm cukrów. W przypadku nadwagi i otyłości, błonnik pomaga zmniejszyć masę ciała. Działa na zasadzie wiązania się z wodą i wypełniania żołądka poprzez pęcznienie.. To z kolei zwiększa uczucie sytości po jedzeniu.

Najwięcej błonnika znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Zgodnie z zaleceniami WHO zalecana dzienna dawka błonnika to między 20 a 40 g. Ponieważ jabłko ma przeciętnie 2,8 g, a kromka chleba graham 2,5 g, często trzeba wspomagać się suplementami diety z błonnikiem, jak np. Slimastic zawierający najlepiej wchłaniany błonnik glukomannan pozyskiwany z bulw azjatyckiej rośliny ozdobnej Amorphophallus konjac. Preparat można kupić tutaj.

Reklama: