Skuteczne odchudzanie przy chorobie Hashimoto

Autor: Ola Nowak — Marzec 14, 2014

Pod tajemniczą i egzotycznie brzmiącą nazwą choroby Hashimoto kryje się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, które najczęściej powoduje niedoczynność tarczycy. Jeśli choroba nie jest prawidłowo zdiagnozowana i leczona, wówczas osoby na nią cierpiące w niewiedzy i jednocześnie usiłujące schudnąć, zauważają brak efektu w swoich odchudzających wysiłkach. Jednak odpowiednie leczenie, dieta i aktywność fizyczna pomogą pokonać nadmiar kilogramów.

Choroba ta nieleczona utrudnia odchudzanie, ponieważ wynikająca z niej niedoczynność tarczycy skutkuje zbyt małą produkcją hormonów tarczycy, które są odpowiedzialne za przemianę materii. A oczywiście odpowiednia przemiana materii jest istotna w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a jej zachwiania mogą to zaburzyć.

Choroba Hashimoto jest trudna do rozpoznania, a jej najczęstsze objawy to zaparcia, depresja, zimne dłonie i stopy, senność i zmęczenie, bóle stawów i mięśni, słabe włosy i paznokcie, sucha skóra, wole, ucisk gardła, problemy z przełykaniem, mały apetyt przy jednoczesnym wzroście masy ciała. Gdy choroba spowoduje niedoczynność tarczycy, wówczas zostaje wprowadzone leczenie hormonalne aby uregulować poziom hormonów tarczycy i przeciwciał.

Dieta i aktywność fizyczna są tu bardzo potrzebne da zachowania prawidłowej masy ciała. Przy niedoczynności tarczycy szczególnie zaburzony jest metabolizm tłuszczów oraz wchłanianie witamin, co może być przyczyną pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci, należy zatem spożywać produkty jak najbardziej wartościowe i bogate w witaminy i minerały.

Podstawową zasadą jest tu jedzenie regularnie, ale niewielkich posiłków – co o

www.medweb.ru

www.medweb.ru

adził kalorii w postaci tkani tłuszczowej. W diecie powinno znaleźć się dużo produktów wysokobłonnikowych – pełnoziarnistych oraz warzyw. Nie można również zapominać o odpowiedniej ilości wody – należy jej spożywać około dwóch litrów dziennie, a także o większej ilości białka, które przyspiesza tempo metabolizmu, ale bez przesady, bo nadmiar białka może spowodować dodatkowe problemy jak niewydolność nerek. Do diety trzeba też wprowadzić zdrowe tłuszcze – oleje roślinne, oliwę z oliwek, awokado oraz nasion i ziaren.

Łącznie z dietą należy ćwiczyć regularnie, ponieważ aktywność fizyczna pomaga wyregulować metabolizm oraz spalać dodatkowe kalorie. Jedno jest pewne i budujące dla cierpiących na tę chorobę – z Hashimoto także można osiągnąć sukces w odchudzaniu. 

Reklama: