Sterydy – wróg czy przyjaciel?

Autor: Redakcja — Styczeń 10, 2016

Każdy z pewnością spotkał się z terminem „sterydy”. Niewielu jednak wie, czym tak naprawdę są oraz, jakie są skutki ich przyjmowania.  Sterydy to powszechna nazwa, jednak w ich skład wchodzi wiele podgrup. Związki nazywane kortykosteroidami są powszechnie stosowane w medycynie . Lecz leki tego typu są wypisywane wyłącznie na receptę, pod ścisłą kontrolą lekarza. Mają na celu wspomóc organizm, który genetycznie posiada niedobór hormonów.

Sterydy - brać czy nie brać?

Źródło: szkola-marzen.pl

Bardziej niebezpieczną grupą sterydów są te anaboliczne oraz tzw. doping. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa płyną z ich przyjmowania. Niestety substancje tego typu są coraz popularniejsze na siłowniach, a ludzie którzy po nie sięgają są coraz młodsi. Ich działanie powoduje szybki przyrost masy mięśniowej, co jest szczególnie pożądane wśród kulturystów oraz osób, które nie chcą spędzić długich godzin na siłowni wylewając pot. Niestety to jedyne korzyści płynące z ich zażywania, Niestety lista skutków ubocznych jest znacznie dłuższa. Pierwszym, który można zaobserwować jest pojawienie się trądziku na twarzy, po którym zostają szpecące blizny,  U osób, które wciąż dorastają dochodzi do zahamowania wzrostu nawet o 30%. Sterydy są bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ich zażywanie grozi nie tylko bezpłodnością, ale także uszkodzeniu narządów wewnętrznych. Głównie wątroba zostaje narażona na trwałe uszkodzenia, ponieważ musi filtrować znaczne ilości niepożądanych związków. U osób zażywających sterydy można zauważyć huśtawki nastrojów czy nawet napady agresji.

Niestety to nie wszystkie negatywne skutki na jakie jesteśmy narażeni, tym bardziej, że nigdy nie możemy być do końca pewni pochodzenia substancji, które bierzemy. Jedynie leki wypisywane na receptę pod kontrolą wyspecjalizowanego lekarza gwarantują, że nie zrobimy sobie krzywdy. Zamiast zdobyć wymarzoną sylwetkę w kilka chwil przy pomocy leków, które zniszczą nam życie – lepiej udać się na siłownię, wydobyć z siebie energię i samemu zapracować na piękną sylwetkę. Nasze zdrowie nam za to podziękuje.

Reklama: